Balık Çiftliği Nedir Nasıl Kurulur?Aylık Ne Kadar Kazandırır?

Balık yetiştiriciliği, genellikle yiyecekler için balık havuzları gibi tanklarda veya mahfazalarda ticari olarak balık yetiştirmeyi içerir. Su ürünleri yetiştiriciliğinin temel şeklidir, diğer yöntemler ise deniz ürünleri yetiştiriciliğine girebilir. Dünya çapında, balık yetiştiriciliğinde üretilen en önemli balık türleri sazan, tilapia, somon ve yayın balığıdır.

Balık ve balık proteinlerine olan talep artmakta, bu da vahşi balıkçılıkta yaygın olarak aşırı avlanmaya neden olmaktadır. Çin, dünyadaki çiftlik balıklarının% 62’sini sağlıyor. 2016 yılı itibariyle deniz ürünlerinin% 50’den fazlası su ürünleri yetiştiriciliği tarafından üretilmiştir.

Somon gibi etçil balık yetiştirmek, vahşi balıkçılık üzerindeki baskıyı her zaman azaltmaz. Etçil çiftlik balıklarına genellikle yabani yem balıklarından elde edilen balık unu ve balık yağı verilir. FAO tarafından kaydedilen 2008 küresel balık çiftçiliği getirisi, yaklaşık 60 milyar Dolar değerinde 33,8 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

 

Kafes sistemi

Balık kafesleri, hasat edinceye kadar balıkları içermek ve korumak için göllere, körfezlere, göletlere, nehirlere veya okyanuslara yerleştirilir. Kafesler denize yerleştirildiğinde yöntem “açık deniz ekimi” olarak da adlandırılır. Çok çeşitli bileşenlerden yapılabilirler. Balıklar kafeslerde stoklanır, yapay olarak beslenir ve pazar büyüklüğüne ulaştıklarında hasat edilir. Kafesli balık yetiştiriciliğinin birkaç avantajı, birçok su türünün (nehirler, göller, doldurulmuş taş ocakları vb.) Kullanılabilmesi, birçok balık türünün yetiştirilebilmesidir.

Açık denizlerde kafes yetiştiriciliği de popülerlik kazanıyor. Hastalık, kaçak avlanma, kötü su kalitesi vb. Endişeleri göz önüne alındığında, genellikle havuz sistemlerinin başlatılması daha kolay ve yönetilmesi daha kolay olarak kabul edilir. Ayrıca, kaçışlara yol açan kafes başarısızlıklarının geçmiş olayları, baraj veya açık su kafeslerindeki yerli olmayan balık türlerinin kültürüyle ilgili endişeleri artırmıştır.

Her ne kadar kafes endüstrisi, son yıllarda kafes yapımında çok sayıda teknolojik ilerleme kaydetmiş olsa da, fırtınalardan kaynaklanan hasar ve kaçış riski her zaman endişe vericidir.