Balmumu Faydaları Nelerdir?En Önemli 9 Faydası

1. Sedef ve Egzama Tedavisi

Balmumu faydaları Sedef ve egzama tedavisinde etkilidir.Yapılan araştırmalarda balmumunun sedef ve egzamaya neden olan candida mikroorganizmalarının büyümesini engellediği saptanmıştır.

2. Cildi Nemlendirir

Balmumu cildi nemlendirmenin harika bir yoludur ve cilt bakım ürünlerinde ve kozmetiklerde yaygın olarak bulunur. Pürüzlü, kuru veya çatlamış cildi korumaya ve onarmaya yardımcı olabilir, çünkü nemi kilitleme yeteneğine sahiptir.

“Cilt Sorunlarını İyileştirmek için Balmumu ve Bal Nasıl Kullanılır” kitabında yazar Gene Ashburner, bu mumun cildi yumuşatan ve rehidre etmenin yanı sıra. Kullanımının bir başka avantaji da  gözenekleri tıkamamasıdır.

Kuru cildi tedavi eden doğal bir nemlendiricidir. Kuru cildiniz icin ev yapımı bir ilaç hazırlamak isterseniz balmumu, badem yağı veya jojoba yağı, birkaç damla E vitamini yağı ve aloe verayi karistirarak kullanabilirsiniz.

3. Karaciğeri Korur

2013 yılında Kore Dahili Tıp Dergisi, petekte bulunan alkolleri ve antioksidan etkilerinin karaciğeri korumasına yardımcı olup olmadığını göstermektedir. Araştırmacılar, yağlı maddelerden oluşan kişilerde güvenlik ve etkinlik değerlendirmek için balmumu alkol karışımı kullanarak çalışmayı gerçekleştirdiler. Çalışma, 24 haftalık bir süre boyunca, düzenleme işlevlerinin normalleşmesine ve yağlı muayene semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğu tespit edildi.

4. Kolesterol Seviyesini Düşürür

Araştırmalar, bitki mumlarından elde edilen çok uzun zincirli yağ alkollerinin insanlarda kolesterolü düşürdüğünü bildirmiştir.

5. Ağrıyı hafifletir ve anti-inflamatuardir

Tıp olarak, balmumu ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için incelenmiştir ve hafif şişlik önleyici maddeler vardır. Kore Dahili Tıp Dergisi’nde şu 2014 tarihli bir çalışma, osteoartritin neden olduğu iltihabı hafifletmek için kullanıldığını bildirmektedir.

6. Akne Temizler

Balmumu sivilce için en iyi bilinen ev ilaçlarından biridir. Güçlü antiseptik, iyileştirici ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, özellikle akne tedavisinde etkili olur.

Ayrıca pürüzsüz bir cilt dokusunun korunmasına yardımcı olan mükemmel bir cilt yumuşatıcıdır.

7. Kuru, Çatlak Dudakları İyileştirir

Balmumundaki doğal nemlendiriciler onu mükemmel dudak balsamı yapar. Çatlamış veya çatlamış dudaklarınız varsa, balmumu ve diğer birkaç malzemenin surulmesi, ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir.Hindistan cevizi yağı, bal, E vitamini yağı ve portakal, nane, lavanta veya limon gibi en sevdiğiniz uçucu yağlarla birleştirerek kendi dudak balsamınızı yapmak kolaydır.

8. Çatlakları Azaltır

Çatlaklardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız balmumunu deneyebilirsiniz.

Balmumu, kollajen üretiminde yardımcı olan A vitamini içerdiğinden, çatlakların azaltılmasına büyük fayda sağlayabilir.

Balmumu, arı sütü, shea veya kakao yağı, üzüm çekirdeği yağı ve hindistancevizi yağını birleştirerek, aynı anda kollajen seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olurken, çatlakları önlemek ve tedavi etmek için doğal bir ilaca sahip olursunuz.

9. Mantar Cilt Enfeksiyonlarını tedavi eder

Antienflamatuar olduğundan, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmak için nemlendirici faydalar sağlarken, mantar cilt enfeksiyonları ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, etkilenen bölgeye dört hafta boyunca günde üç kez balmumu, bal ve zeytinyağı karışımının uygulanmasının mantar cilt enfeksiyonlarını büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı oldugunu gostermektedir.