Egzamaya iyi Gelen Bitkiler ile Belirtilere Kesin Çözüm!En iyi 7 bitkisel yol

İnsanlar, özellikle kış aylarında, belirtilerin en kötü olduğu donemlerde egzama alevlenmelerini yönetmek veya önlemek için kremler, doğal ürünler ve diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini kullanabilirler.

Aloe vera jeli ve hindistancevizi yağı gibi doğal maddeler kuru cildi nemlendirir. Ayrıca şişliği azaltmak ve enfeksiyonu önlemek için iltihap ve zararlı bakterilerle savaşabilirler.

Doğal ilaçlar egzamayı tedavi edemez, ancak semptomları yönetmeye ve alevlenmeleri önlemek icin kullanilirlar. Bu yazimizda egzama için en iyi doğal ilaçlari listeliyoruz.

 

1. Aloe vera jeli

Aloe vera jeli, aloe bitkisinin yapraklarından elde edilir. İnsanlar yüzyıllardır aloe vera jelini çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullandılar. aloe veranin en yaygin kullanim amaci, egzamayı yatıştırmaktır.

2015’ten yapılan sistematik bir arastirma, aloe veranın insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırmacılar, jelin aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu bildirdi:

  • antibakteriyel
  • antimikrobiyal
  • bağışıklık sistemini güçlendirici
  • yara iyileştirici

Antibakteriyel ve antimikrobiyal etkiler, bir kişinin kuru, çatlamış cildi olduğunda ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan cilt enfeksiyonlarını önleyebilir. Aloe’nin yara iyileştirici özellikleri kırık cildi rahatlatabilir ve iyileşmeyi destekleyebilir.

Aloe vera jeli nasıl kullanılır?

İnsanlar sağlık mağazalarında veya internet magazalarindan aloe vera jeli satın alabilir veya bir aloe vera bitkisi satın alabilir ve jeli doğrudan yapraklarından kullanabilirler.

Az madde iceren aloe jel ürünlerini seçin – diğerleri hassas cildi tahriş edebilecek koruyucu maddeler, alkol, koku ve renkler içerebilir. Alkol ve diğer kurutma bileşenleri egzamayı daha da kötüleştirebilir.

Cilt hassasiyetini kontrol etmek için az miktarda jel ile başlayın. Bazen aloe vera yanmaya veya batmaya neden olabilir. Bununla birlikte, genellikle, yetişkinler ve çocuklar için güvenli ve etkilidir.

 

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi, cilt bozuklukları da dahil olmak üzere birçok durum için popüler bir ev ilacıdır.

Ulusal Egzama Derneği (NEA), elma sirkesinin bu duruma yardımcı olabileceğini bildiriyor. Bununla birlikte, sirkenin asitleri yumuşak dokuya zarar verebileceğinden dikkatli olmanız gerekiyor.suyla karistirarak kullanabilirsiniz.

Hiçbir araştırma, elma sirkesinin egzama semptomlarını azalttığını doğrulamamıştır, ancak bunun yardımcı olabileceği birkaç neden vardır:

Cildin asitlik seviyelerini dengelemek

Sirke son derece asidiktir. Cilt doğal olarak asidiktir, ancak egzama olan kişiler diğerlerinden daha az asidik cilde sahip olabilir. Bu, cildin savunmasını zayıflatabilir.

Seyreltilmiş elma sirkesi uygulamak cildin asitlik seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir, ancak sirke seyreltilmezse yanıklara neden olabilir.

Buna karşılık, birçok sabun, deterjan ve temizleyici alkalidir. Cildin asitliğini bozabilir, bu da cildi hasara karşı savunmasız bırakabilir. Bu, belirli sabunlarla yıkamanın neden egzama parlamalarına neden olabileceğini açıklayabilir.

Bakterilerle mücadele

Araştırmalar, elma sirkesinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus gibi bakterilerle savaşabileceğini buldu. Deride elma sirkesi kullanmak, kırık cildin enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi nasıl kullanılır

Elma sirkesini cilde uygulamadan önce daima seyreltin. Seyreltilmemiş sirke kimyasal yanıklara veya diğer yaralanmalara neden olabilir.

İnsanlar sirkeyi ıslak sargılarda veya banyolarda kullanabilir ve çoğu süpermarkette ve sağlık mağazasında bulunur.

Islak bir sargıda elma sirkesi kullanmak için:

1 su bardağı ılık su ve 1 yemek kaşığı sirke karıştırın.
Çözeltiyi pamuk veya gazlı bez üzerine uygulayın.
Pansumanı temiz pamuklu kumaşla örtün.
Bölgede 3 saat bekletin.

 

3. Yulaf ezmesi

Avena sativa olarak da bilinen kolloidal yulaf ezmesi, cilt iyileştirici özelliklerini çıkarmak için öğütülmüş ve kaynatılmış yulaflardan yapılır.

2015 yılında yapılan bir çalışma, kolloidal yulaf ezmesi losyonunun antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve asagidaki semptomlara iyi geldigi bildirildi:

  • cilt kuruluğu
  • ölçekleme
  • pürüzlülük
  • kaşıntı yoğunluğu

Randomize kontrollü bir çalışmanın sonuçlarına göre, bir kolloidal yulaf ezmesi nemlendirici bir kremden daha iyi çalıştı.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilde nemlendiren ve kuru cilt ve egzama olan insanlara yardımcı olabilecek sağlıklı yağ asitleri içerir.

Ayrıca, hindistan cevizi yağı, iltihapla mücadeleye yardımcı olarak ve cilt bariyerinin sağlığını iyileştirerek cildi koruyabilir.

Randomize bir klinik çalışma, bakire hindistancevizi yağının çocuklarda cilde uygulanmasının etkilerini inceledi. Sonuçlar, 8 hafta boyunca yağın kullanılmasının egzama semptomlarını mineral yağdan daha iyi geliştirdiğini göstermektedir.

Hindistan cevizi yagi nasıl kullanılır

Banyodan sonra ve günde birkaç kez soğuk preslenmiş hindistan cevizi yağı doğrudan cilde uygulayın. Cildi gece boyunca nemlendirmek için yatmadan önce kullanın.

Sızma hindistancevizi yağı genellikle oda sıcaklığında katıdır, ancak bir kişinin vücudunun sıcaklığı onu sıvıya dönüştürür. Yağ, sağlık mağazalarında ve internet magazalarinda satılmaktadır.

Hindistancevizi alerjisi olan insanlar hindistancevizi yağı kullanmamalıdır.

5.Bal

Bal doğal bir antibakteriyel ve antienflamatuar bir maddedir ve insanlar yüzyıllardır yaraları iyileştirmek için kullanmıştır.

bilimsel arastirmalarin sonuçları, balın yaraları iyileştirmeye ve bağışıklık sistemi işlevini artırmaya yardımcı olabileceğini doğrular, bu da vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Başka bir arastirma, balın yanıklar ve yaralar da dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yararlı olduğunu ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğunu belirtmektedir.

Doğrudan egzamaya uygulanan bal, cildi nemlendirirken ve iyileşmeyi hızlandırırken enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bal nasıl kullanılır

Bölgeye biraz bal sürmeyi deneyin. Yara bakımı ve cilt uygulaması için tasarlanmış Manuka bal ürünleri de birçok ilaç mağazasında ve internet magazalarinda mevcuttur.