Söyleyemezsin :) Dünyanın en Zor 8 Tekerlemesi!

Bu yazıda tekrar edilmesi zor, en sevilen tekerlemeleri bulabilirsiniz. Bu tekerlemeleri çocuklarımıza ezberletebiliriz. Bu tekerlemeler çocukların dil gelişimine ve diksiyonuna çok ciddi katkılar sağlamaktadır. Dil tembelliği sorununa yönelik kullanılabilecek tekerlemeler aynı zamanda okuduğunu anlamayı da ciddi anlamda ilerletecek ve hızlandıracaktır.Tekerlemeler, çocukluğumuzun hatta yetişkin yaşlarımızda bile eğlencele kaynaklarından biridir.İşte söylenmesi en zor 8 tekerleme ;

1.Son şans şu su şişesinde

2.Şu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.Bu tarlaya da bi şinik kekere mekere ekmişler.Şu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuk,bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğa demiş ki;”ben bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş.Öteki tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsukta;ben de; “bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş.

3.Sizin damda var, beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek, sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe, siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz? demiş.

4.El alem ala dana aldı ala danalandı da biz bir ala dana alıp da ala danalanamadık.

5.Kapıyı gıcırdattırıcılardanmısın, ocağı kıvılcımlattırıcılardanmısın, ne kapıyı gıcırdattırıcılardanım ne ocağı kıvılcımlattırıcılardanım.

6.Kara kızın kısa kayışını kasışına kızmayışına şaşmamışsın da, kuru kazın kızışıp kayısı kazışına şaşmış kalmışsın.

7.Bu çorbayı nanelemeli mi de yemeli, nanelememeli mi de yemeli?

8.Şemsipaşa pasajında kırk kulpu kırık tunç tas has hoş kayısı hoşafı

9.Al bu takatukaları takatukacıya takatukalattırmaya götür, eğer takatukaları takatukacı takatukalatmazsa takatukaları taktukacıya takatukalattırmadan getir.

10.Bu pikap, şu pikap, o pikap.