Ipek Böcekçiliği Nedir? Nasıl Yapılır? Aylık Ne Kadar kazandirir?

İpekböceği veya ipek yetiştiriciliği, ipek üretmek için ipekböceklerinin yetiştirilmesidir. Birkaç ticari ipekböceği türü olmasına rağmen, Bombyx mori (silkmoth tırtılı) en yaygın olarak kullanılan ve yoğun bir şekilde kullanilan ipekböceğidir. İpek’in Çin’de ilk kez Neolitik Dönem’de üretildiğine inanılıyordu. İpekböcekleri Brezilya, Çin, Fransa, Hindistan, İtalya, Japonya, Kore ve Rusya gibi ülkelerde önemli bir yazlık endüstrisi haline gelmiştir. Bugün, Çin ve Hindistan, dünyanın yıllık üretimininin% 60’ından fazlasıni saglar.

1 kilogram dut yaprağı yaklaşık 50 ipekböceği besleyebilir (yumurta aşamasından koza aşamasına).

 

İpekböcekçiliğinde ipekböceği yetiştirme süreci, dişi ipek güvesi tarafından yumurta bırakılması ile başlar. Tipik olarak, bir dişi ipek güveden 300-500 yumurta elde edilir. Bu yumurtalar (kağıt / karton tabaka üzerine serilir) daha sonra% 2 formalin çözeltisi yardımıyla dezenfekte edilir.

Doğranmış dut yapraklarının üzerine serpilerek bir yetiştirme tepsisi üzerinde bir besleme yatağı hazırlanır. Taranmış larvalar fırçalama olarak bilinen bir işlemle bu tepsiye aktarılır. Nemi korumak için köpük şeritler suya batırılır ve tepsiye yerleştirilir.

İpekböceği larvalarının başlangıçta iyi bir iştahı vardır. Büyüdükçe, iştahları aktif aşamalarına kadar yavaş yavaş azalır. Bu aşamada ipekböceği son beslenme aşamasına kadar coşkuyla yer.

Olgunluğa ulaştıktan sonra larvalar, yavrularına başlamak için misafirperver yerler aramaya başlar. Bu aşamada ipekböceğinin gövdesi büzülür ve yarı saydam hale gelir. Bu olgun larvalar başlarındaki iki tükürük bezinden tükürük salgılayarak kendilerini bir kozaya sararlar. Bu tükürük, hava ile temas ettiğinde katılaşır ve ipek olur.

Genellikle, koza 2-3 gün içinde döndürülür. Bununla birlikte, bazı ipekböceği çeşitlerinin kozalarını döndürmeleri 4 gün sürebilir.

Kozaların içinde larvalar zamanla pupaya dönüşür. Bu kozalardan ipek toplama, ipekçiliğin son aşamasıdır. İlk olarak, koza içindeki pupalar, koza kaynatılıp buhar ve kuru ısıya maruz bırakılarak öldürülür.

ipek filamentler, makara adı verilen bir işlemle ölü kozadan çıkarılır. Kozalar yaklaşık 15 dakika kaynar suya yerleştirildiğinde, ipek ipliklerin yapışması azalır ve ayrı ayrı filamentlerin ayrılmasını sağlar. Bu filamanlar, bir dizi kılavuz ve kasnak yardımıyla bir iplik haline getirilir. Bu ipek daha sonra parlaklığını arttırmak için yeniden kaynatılır.