Kepekli Ekmeğin Faydaları Nelerdir?En Önemli 10 Faydası

1.Kepekli ekmek bol miktarda lif içerir

Lif, kepekli ekmeği sık sık tüketmeniz için büyük bir nedendir. Yetişkinler için günde yaklaşık 25 ila 35 gram lif gerekir ve 2 dilim kepek ekmeği yediğinizde 5.8 gram lif elde edersiniz. Kan şekerini kontrol etmeye ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, kepekli ekmek yavaş sindirildiğinden, lif de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. En önemlisi, lif içeriği sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzenli tutar.

2.Kolesterolü düşürür

Kepekli ekmekteki kepekli tahıllar sadece vücudunuzun “kötü” kolesterolü emmesini önlemeye yardımcı olur Bir çalışma, günde iki ila üç porsiyon kepek ekmeği yiyen kadınların, haftada bir porsiyondan az yiyen kadınlara kıyasla kalp krizi geçirme veya kalp hastalıklarından ölme olasılığının yüzde 30 daha az olduğunu bulmuştur.

3.Kilo kontrolüne yardımcı olur

Kepekli ekmek gibi çok fazla tam tahıllı ekmek yiyen insanların kilolarını kontrol altında tutma olasılıkları daha fazladır. Bir çalışmada, 12 yıl boyunca, lif bakımından yüksek bir diyet uygulayan orta yaşlı erkekler ve kadınlar, beyaz ekmek gibi rafine ürünleri kullananlardan yaklasik  3 kilo daha az aldi. Kepekli ekmek tüketmek de uzun vadede yağın yeniden dağıtılmasına yardımcı olur ve sahip olduğunuz vücut yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur.

4.Dayanıklı nişasta içerir

Belirli miktarda karbonhidrat sizi daha iyi hissettirir ve vücudunuz için bir zorunluluktur. Kepek ekmeğindeki dirençli nişasta, daha çok lif gibi davrandığından sizi iyi yapabilir. Kolay sindirilemediğinden, sindirim sisteminizde yavaşça hareket ederek daha fazla yağ yakar, kendinizi kotu hissettiren hormonları durdurur, insülininizi iyi çalışır durumda tutar ve kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürür.

5.Kan şekerini düzenler

Kepekli ekmeğin ana faydalarından biri, kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olmasıdır, bu da diğer şeylerin yanı sıra tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Bir çalışmada, günde iki ila üç porsiyon tam tahıllı kepek ekmeği yiyen kadınların, az tahıl yiyen veya hiç yiyemeyen kadınlara göre yüzde 30 daha düşük diyabet riskine sahip oluyor. Tek yapmanız gereken, faydaları elde etmek için yediğiniz ekmek türünü değiştirmek.

6.Vitaminler ve mineraller merkezi

Kepekli ekmek ayrıca kalsiyum, C vitamini ve B vitamini içerir. C vitamini ve kalsiyum için ilk tercih edilen kaynak olmayabilir, ancak kepek ekmeği tüketerek önerilen günlük ihtiyacinizi mutlaka alabilirsiniz. Bununla birlikte, kepek ekmeği vücudumuzun sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu minerallerin büyük bir kaynağıdır. Bunlar arasında oksijeni vücutta taşıyan ve anemiyi önlemeye yardımcı olan demir; kemikleri oluşturan magnezyum, ve oksidasyona karşı koruyan selenyum. Ayrıca, bağışıklık sisteminizi guclu tutmak için gerekli çinko içerirler. Ayrıca hepsi metabolizma ile ilgili olan tiamin, riboflavin ve niasin B vitaminleri bakımından da zengindir. Ayrıca vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olan folik asit içerir.

7.Astım riskini azaltır

Yaşamın erken dönemlerinde kepekli ekmek yemek astımı ve diğer alerjik durumları ortadan kaldırabilir.

8.Dişleri ve diş etlerini korur

40-75 yaşları arasındaki yaklaşık 35.000 erkek sağlık uzmanı üzerinde yapılan bir çalışmada, kepekli ekmekte bol miktarda en fazla tam tahıllı tüketen katılımcıların dişeti hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 23 daha azdı. Bu, sigara, yaş ve vücut büyüklüğü gibi diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra bile doğruydu.

9.Sağlıklı bağırsaklar

Yüzde 100 tam tahıllı buğdaydan yapılan ekmekler iyi bir lif kaynağıdır. Kepekli ekmek bağırsak hareketlerinizi geliştirir. Lif ayrıca irritabl bağırsak sendromundan rahatlama sağlayabilir.

10.Akıl sağlığı

Yulaf ve kepekli ekmek gibi kepekli ürünler, B vitaminleri, E vitamini, magnezyum, fosfor, demir ve çinko içerir. Bu önemlidir, çünkü Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, bazı çalışmalar B vitaminlerinin ve E vitamininin Alzheimer gibi zihinsel gerileme hastalıklarına karşı koruyabileceğini önermektedir.