Marangozluk Nedir? Aylık Ne Kadar Kazandırır?

Marangozlar ahşap ve diğer malzemelerden yapılmış yapı ve armatürler inşa eder, inşa eder, kurar ve onarır. Marangozlar, karayolları ve köprüler yapımından mutfak dolaplarının kurulumuna kadar birçok farklı yapıda yer almaktadır.

Her marangozluk görevi biraz farklıdır, ancak çoğu aynı temel adımları içerir. Planlardan veya süpervizörlerden gelen talimatlardan çalışarak, marangozlar önce yerel bina yönetmeliklerine göre düzeni (ölçüm, işaretleme ve düzenleme) yaparlar. Keski, uçak, testereler, matkaplar ve zımparalar gibi el ve elektrikli aletler kullanarak ahşap, plastik, fiberglas veya alçıpan keser ve şekillendirirler. Daha sonra malzemeleri çivi, vida, zımba veya yapıştırıcı ile birleştirirler. Son adımda, marangozlar, seviyelerinin, kurallarının, çerçeveleme meydanlarının ve ölçme ekipmanıyla çalışmalarının doğruluğunu son olarak kontrol eder ve gerekli ayarlamaları yapar. Bazı malzemeler prefabrik olarak gelir ve daha kolay ve daha hızlı kurulum sağlar.

Marangozlar birçok farklı marangozluk işi yapabilir veya bir ya da iki alanda uzmanlaşabilirler. Örneğin, evleri ve diğer yapıları yeniden şekillendiren marangozların çok çeşitli marangozluk becerilerine ihtiyaçları vardır. Tek bir işin parçası olarak, duvarları ve bölmeleri çerçeveleyebilir, kapı ve pencereler yerleştirebilir, merdivenler inşa edebilir, dolaplar ve kalıplar kurabilir ve diğer birçok görevi tamamlayabilirler. İyi eğitimli marangozlar, hangilerinin en iyi iş fırsatlarını sunduğuna bağlı olarak konut binalarından ticari inşaatlara veya tadilat çalışmalarına geçebilirler.

Büyük inşaat müteahhitleri veya özel müteahhitler için çalışan marangozlar, beton dökmek için ahşap formlar inşa etmek veya iskele kurmak gibi birkaç düzenli görevi yerine getirebilirler. Bazı marangozlar, geçitlerden ve şantiyelere havanın dolaşımını kontrol etmek için yeraltı geçitlerinde ve madenlerde tünel destekleme veya brattices inşa ederler. Diğerleri tünel, köprü veya kanalizasyon inşaat projeleri için beton formlar oluşturur.

İnşaat endüstrisinin dışında çalışan marangozlar çeşitli kurulum ve bakım işleri yapmaktadır. Cam, tavan fayansları ve kapıların yanı sıra tamir masaları, dolaplar ve diğer mobilyaların yerini alabilirler. İşverene bağlı olarak, marangozlar bölmeler, kapılar ve pencereler kurar; kilitleri değiştirmek; ve kırık mobilya onarımı. İmalat firmalarında, marangozlar makinelerin taşınmasına veya kurulmasına yardımcı olabilir.