Şarap Faydaları Şarabın en Önemli 8 Faydası

1. Gut mikrobiyomu ve kardiyovasküler sağlık

Resveratrol kalp sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirebilir. 2016 yılında araştırmacılar, bağırsak mikrobiyomunu etkileyerek kalp hastalığı riskini azaltabileceğini öne sürdü.

2. Omega-3 yağ asitleri seviyelerini yükseltir

Biraz alkollü içecek ve özellikle kırmızı şarap, plazma ve kırmızı kan hücrelerindeki omega-3 yağ asitlerini arttırıyor gibi görünüyor.

Kalp hastalıklarına karşı koruduğuna inanılan Omega-3 yağ asitleri genellikle balık yiyerek de elde edilir.

Araştırmacılar, 1.604 yetişkin katılımcıda düzenli, orta şarablı içmenin, daha yüksek kan seviyeleri olan omega-3 yağ asitleri ile bağlantılı olduğunu buldular.

3. Kalp sağlığı ve tip-2 diyabet

Bir çalışma, akşam yemeği ile bir bardak kırmızı şarap içmenin, tip-2 diyabetli kişilerde “kardiyometabolik riski hafifçe azalttığını” ve orta derecede kırmızı şarap alımının güvenli olduğunu göstermiştir.

Diyabetli herkes alkol almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

4. Sağlıklı kan damarları ve kan basıncı

2006 yılında, Birleşik Krallık’tan (İngiltere) bilim adamları, kırmızı şarapta yaygın olarak bulunan bileşikler olan prosiyanidinlerin kan damarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu buldular. Geleneksel üretim yöntemleri, bileşiklerin ekstrakt edilmesinde en etkili gibi görünmektedir ve şarapta daha yüksek prosiyanidin seviyelerine yol açmaktadır.

Birçok insani alkollü bir içecek rahatlatır, ancak 2012’de yayınlanan sonuçlar, alkolsüz kırmızı şarabın da kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Bu daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

5. İnme sonrası beyin hasarı

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılara göre, resveratrol beyni felç hasarından koruyabilir.

Fareler üzerinde yapılan testlerin sonuçları, resveratrolün beyindeki sinir hücrelerini hasardan koruduğu bilinen bir enzim olan hem oksijenaz seviyelerini arttırdığını gösterdi. Bir inme meydana geldiğinde, beyin daha yüksek enzim seviyeleri nedeniyle kendini korumaya hazırdır.

Sağlık yararlarının resveratrolün kendisinden mi kaynaklandığı veya bileşiğin seviyelerini konsantre etmek için şaraptaki alkolün gerekli olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

6. Görme kaybının önlenmesi

2010 yılında yayınlanan bulgulara göre, kırmızı şaraptaki resveratrol, gözdeki kontrol dışı kan damarı büyümesinin neden olduğu görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Diyabetik retinopati ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon, 50 yaş ve üstü Amerikalılar arasında körlüğün önde gelen nedenleridir. Bu, anjiyogenez olarak bilinen gözdeki kan damarlarının aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Daha fazla araştırma bulguları doğrularsa, bilim adamları sadece diyabet nedeniyle görme sorunları olan insanlara değil, aynı zamanda ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve diğer retina dekolmanı nedenlerine yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

7. Kolon kanserinin önlenmesi

İngiltere’deki bilim adamları, 2015 yılında düşük dozlarda resveratrol tüketmenin bağırsak tümörlerinin boyutunu yaklaşık yüzde 50 azaltabileceğini bildirdi. Daha yüksek dozlar tümör boyutunu yüzde 25 azalttı.

Bununla birlikte, diğer uzmanlar, alkolün farklı kanser türleriyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu ve resveratrolden elde edilen herhangi bir yararın, alkolün olumsuz etkileriyle daha ağır basabileceğini belirtmektedir.

8. Meme kanserinin önlenmesi

Çoğu alkollü içeceğin düzenli tüketimi meme kanseri riskini artırır. Bununla birlikte, kırmızı üzüm tohumlarındaki ve derisindeki kimyasallar sayesinde, ılımlı olarak kırmızı şarap içen kadınlar bu riskten kurtulabilir.