Sirke Çeşitleri Nelerdir? Nelerden Sirke Yapılabilir? Pirinç Sirkesi Olur Mu!

Sirke, sağlıklı ve hafif bir yemek pişirmek için mükemmeldir. Keskin tadı, özellikle çorbalarda ve fasulye yemeklerinde tuz ihtiyacını azaltır.

1.Beyaz sirke

Beyaz sirke, Amerikan evlerinde en yaygın sirke türüdür. Tahıl bazlı etanolden veya laboratuvarda üretilen asetik asitten yapılır ve daha sonra suyla seyreltilir. Lezzeti çoğu pişirme için biraz fazla serttir, ancak evin etrafında birçok temizlik işi yapmak ve temizlemek için iyidir.

2.Elma sirkesi

Elma sirkesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın ikinci sirke türüdür. Elma şarabından yapılan bu açık kahverengi sirke, yemeklerinize tart ve ince meyveli bir lezzet katar. Elma sirkesi salatalar, soslar, marinatlar, çeşniler ve genel sirke ihtiyaçları için en iyisidir.

3.Şarap sirkesi

Bu lezzetli sirke, kırmızı şarapların veya beyaz şarapların bir karışımından yapılır ve Avrupa’da, özellikle Almanya’da yaygındır. Yaratıcı aşçılar genellikle birkaç kez iyi yıkanmış taze otlar, kuru otlar veya taze meyvelerle sıkıştırarak şarap sirkelerini ekstra lezzetle aşılar. Kırmızı şarap sirkesi, meyvenin kendisi ile olmasa da, genellikle doğal ahududu aroması ile lezzetlendirilir.

Orijinal şarabın kalitesi sirkenin ne kadar iyi olduğunu belirler. Daha iyi şarap sirkeleri iyi şaraplardan yapılır ve birkaç yıl veya daha fazla tahta fıçıda yaşlandırılır. Sonuç, daha dolgun, daha karmaşık ve yumuşak bir lezzettir.

4.Balzamik sirke

Bu popüler ve lezzetli sirkenin iki türü vardır, geleneksel ve ticari.

Geleneksel balzamik.

Geleneksel balzamik sirke, büyük şaraplara benzer, uzun geçmişi ve üretimi için iyi gelişmiş gelenekleri olan sanatsal yiyeceklerdir. Mükemmel bir balzamik sirke, ancak yıllarca sirke eğilimi geçirerek, sabırla izleyerek ve öğrenerek deneyimli bir usta tarafından yapılabilir.

Modena yakınlarındaki İtalya’nın kuzey bölgesinde yetişen tatlı beyaz ve şekerli trebbiano üzümleri, dünyanın en iyi ve tek gerçek balzamik sirke tabanını oluşturur. Üzüm şekerlerini geliştirmek için mümkün olduğunca uzun süre asma üzerinde bırakılır. Meyve suyu (veya “zorunluluk”) üzümlerden bastırılır ve kaynatılır; sonra sirke üretimi başlar.

Zorlu üretim süreci nedeniyle, her yıl sadece sınırlı miktarda geleneksel balzamik sirke piyasaya sürüluyor ve mevcut olanlar pahalı.

Ticari balzamik

Çoğu Amerikan markette bulabileceğiniz olasılık, ticari balsamik sirke türüdür. Bazıları Modena’da yapılır, ancak geleneksel yöntemlerle yapılmaz. Aslında, bazı balzamik sirke İtalya’da bile yapılmıyor. Ticari balzamik sirke, Modena’nın Geleneksel Balsamik Sirkesi Üreticileri Konsorsiyumu’nu taşımaz, çünkü Konsorsiyumun katı düzenlemelerine uygun olarak üretilmez.

Ticari balzamik sirke üretimi, uzunluk veya yaşlanma yöntemi için coğrafi kısıtlamalar veya kurallar taşımamaktadır. Yaşlanan fıçılarda kullanılan ahşap türleri için herhangi bir gereklilik yoktur. Altı aylık olabilir

5.Pirinç sirkesi

Berrak veya çok soluk sarı, pirinç sirkesi, suşi hazırlığının gerekli olduğu Japonya’da ortaya çıkmıştır. Pirinç sirkesi pirinçte bulunan şekerlerden yapılır ve eskimiş, filtrelenmiş nihai ürün, bazen şeker ilavesi ile zencefil veya karanfil için mükemmel bir tamamlayıcı olan hafif, temiz ve hassas bir tada sahiptir.

Pirinç sirkesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az yaygın olan ancak Çin’de çok popüler olan kırmızı ve siyah çeşitlerde de gelir. Her ikisi de net (genellikle beyaz denir) veya soluk sarı tiplerden daha güçlüdür. Kırmızı pirinç sirkesinin lezzeti, tatlı ve tartın bir kombinasyonudur. Siyah pirinç sirkesi Güney Çin mutfağında yaygındır ve güçlü, neredeyse dumanlı bir tada sahiptir.

Pirinç sirkesi Asya yemeklerinde popülerdir ve salatalara ve kızartma yemeklerine serpilir. Nazik lezzeti meyve ve yumuşak sebzeler için de mükemmeldir. Birçok aşçı, tarifleri için beyaz pirinç sirkesini seçer, çünkü eklendiği gıdanın rengini değiştirmez. Kırmızı pirinç sirkesi çorbalar ve erişte yemekleri için iyidir ve siyah pirinç sirkesi daldırma sosu ve kızarmış yemeklerde çalışır.

6.Malt sirke

Malt sirke üretimi, arpa çekirdeklerinin çimlenmesi veya filizlenmesi ile başlar. Çimlenme, enzimlerin nişastayı parçalamasını sağlar. Şeker oluşur ve elde edilen ürün, alkol içeren bir malt içeceği veya ale haline getirilir. Bakteriler ale’yi sirke dönüştürdükten sonra sirke yaşlanır. Adından da anlaşılacağı gibi, malt sirkesinin kendine özgü bir malt aroması vardır.

Malt sirkesinin daha ucuz ve daha az lezzetli bir versiyonu sadece biraz karamel renklendirmesi eklenmiş olarak yüzde 4 ila yüzde 8 asitliğe seyreltilmiş asetik asitten oluşur.

Birçok insan, dekapaj için ve balık ve cips eşliğinde malt sirkesini tercih eder. İngiltere’de temel pişirme sirkesi olarak da kullanılır.

7.Kamış Sirkesi

 

Bu tür sirke şeker kamışından üretilir ve çoğunlukla Filipinler’de kullanılır. Genellikle açık sarı renktedir ve pirinç sirkesine benzer bir tada sahiptir. Düşündüğünüzün aksine, kamış sirkesi diğer sirkelerden daha tatlı değildir.

8.Bira Sirkesi

 

Bira sirkesi çekici bir açık altın rengine sahiptir ve tahmin edebileceğiniz gibi Almanya, Avusturya, Bavyera ve Hollanda’da popülerdir. Biradan yapılır ve lezzeti, yapıldığı demlemeye bağlıdır. Keskin, malt bir tadı vardır.

9.Hindistancevizi sirkesi

 

Asya tariflerinizi “doğru” olarak tadamazsanız, bunun nedeni hindistancevizi sirkesine sahip olmamanız olabilir – keskin, asidik, hafif maya tadı olan beyaz bir sirke. Güneydoğu Asya mutfağının bu elyafı hindistancevizi avucunun özünden yapılır ve özellikle Tayland ve Hint yemekleri için önemlidir.