Turşu Suyu Faydaları Nelerdir? en Önemli 9 Faydası

Sporcular yıllardır bu tuzlu içeceği icmektedir. Uzmanlar, turşu suyunun egzersiz yaptıktan sonra neden icildigini tam olarak bilmiyorlardı. Sadece krampları hafifletmeye yardımcı olduğunu biliyorlardı.

Sporcular haklıydı. Kas kramplarına ve daha fazlasına yardımcı olduğu görülüyor. İşte turşu suyu içmenin 10 sağlıklı faydası;

1. Kas kramplarını yatıştırır

Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre, susuz erkekler turşu suyu içtikten sonra kas kramplarından daha hızlı kurtuldular.

Bu etkiyi elde etmek için yaklaşık 1/3 bardak turşu suyu yeterlidir. Turşu suyu, aynı miktarda su içmekten daha fazla krampları hafifletir. Ayrıca hiçbir şey içmemekten daha fazla yardımcı olur.

Bunun nedeni, turşu suyundaki sirkenin hızla ağrının giderilmesine yardımcı olabilmesidir. Sirke, yorgun kasları kramp yapan sinir sinyallerini durdurmaya yardımcı olabilir.

 

2. Su oranınızın dengede kalmasına yardımcı olur

Çoğu insan için, bir egzersizden sonra hidrasyon için su icmek iyidir. Su, orta veya bir saat veya daha az egzersiz yapıyorsanız muhtemelen ihtiyacınız olan her şeydir.

Ancak, sert, her seferinde bir saatten fazla veya sıcak iklimlerde egzersiz yapıyorsanız bu farklı bir durum.

Sodyumlu ve potasyumlu bir şeyler içmek daha hızlı nemlendirmenize yardımcı olabilir. Sodyum, terlerken kaybettiğiniz bir elektrolittir. Potasyum, ter içinde kaybedilen bir başka elektrolittir.

Turşu suyu çok miktarda sodyum içerir. Ayrıca biraz potasyum vardır. Terli veya uzun bir egzersiz seansından sonra, biraz turşu suyunu yudumlamak vücudunuzun normal elektrolit seviyelerine daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

3. Turşu suyu yağ içermeyen bir cankurtarandır

Kilo vermeye çalışıyorsanız, muhtemelen yüksek kalorili spor içecekleri tüketme konusunda çok istekli değilsiniz.

Sert, uzun süre veya sıcak havalarda egzersiz yaptıktan sonra kayıp elektrolitleri değiştirmek hala iyi bir plan. Ayrıca, kaslarınız sıkışıksa, muhtemelen mümkün olduğunca hızlı bir şekilde rahatlamak istersiniz.

Kurtarici turşu suyu! Turşu suyu yağ içermez, ancak bazı kalorileri olabilir. 1 fincan porsiyon başına sıfır ila 100 kalori alabilir.

4. Bütçenizi sarsmaz

Zaten düzenli olarak turşu yerseniz, spor içeceklerine para harcamanıza gerek yoktur. Turşu yemeseniz bile, turşu suyunu daha pahalı egzersiz içeceklerine bütçe dostu bir alternatif olarak seçebilirsiniz.

5. Antioksidanlar içerir

Turşu suyunun iki önemli antioksidan olan önemli miktarda C ve E vitaminleri vardır. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden korumaya yardımcı olur. Herkes serbest radikallere maruz kalır, bu nedenle diyetinizde bol miktarda antioksidan bulunması iyi bir fikirdir.

C ve E vitaminleri ayrıca vücudunuzda oynadıkları diğer rollerin yanı sıra bağışıklık sistemi fonksiyonunuzu artırmaya yardımcı olur.

 

6. Kilo kaybı çabalarınızı destekleyebilir

Turşu suyu bol miktarda sirke içerir. Her gün biraz sirke tüketmek, Biyobilim, Biyoteknoloji ve Biyokimya’da bildirildiği gibi kilo vermenize yardımcı olabilir.

12 hafta sonra, günde yaklaşık 1 corba kasigi sirke tüketen çalışma katılımcıları, hiç sirke tüketmeyenlerden daha fazla kilo ve yağ kaybetti.

7. Kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur

Journal of Diabetes Research’te yayınlanan bir çalışmada, yemekten önce küçük bir porsiyon sirke tüketmenin etkileri gösterilmiştir. Sirke, yemekten sonra tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı oldu. Tip 2 diyabet, aşırı kilolu ve obez olmakla ilişkilidir.

İyi düzenlenmiş kan şekeri seviyeleri, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Birçok insanda tip 2 diyabet vardır ve bunu bilmezler. Kontrolsüz kan şekeri, körlük, kalp hasarı ve böbrek hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

8. Bağırsak sağlığını artırır

Turşu suyundaki sirke, karnınızın da sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Sirke fermente bir besindir. Fermente gıdalar sindirim sisteminize iyi gelir. Bağırsaklarınızdaki iyi bakteri ve floranın büyümesini ve sağlıklı dengesini teşvik ederler.

 

9. Dereotu sağlıklı

Daha fazla potansiyel fayda için dereotu turşusu suyunu seçin. Dereotu içinde quercetin var. Quercetin, kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir. Kolesterol’de yayınlanan bir araştırma, dereotu kolesterozu düşürdüğünü buldu.